Pierwsza praca opisująca zastosowanie ultrasonografii w blokadach nerwów ukazała się w 1994 roku. Kolejne lata przyniosły dynamiczny rozwój technik obrazowania i ich wykorzystania w anestezjologii. W Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) w Warszawie pierwszą blokadę splotu ramiennego pod kontrolą ultrasonografii wykonano w 2009 roku. Od tego czasu metoda ta zajęła stałe miejsce w naszej praktyce klinicznej. Przedstawiamy analizę skuteczności i bezpieczeństwa blokad wykonanych pod kontrolą ultrasonografii oraz z użyciem metod klasycznych w latach 2007-2013.
Operacyjne leczenie jest coraz częstszą metodą leczenia otyłości. Zabiegi LRYGB i LSG są wykonywane metodą laparoskopową, ale oba związane są ze średnim uszkodzeniem tkanek przewodu pokarmowego. W związku z tym zachodzi potrzeba odpowiedniego postępowania w uśmierzaniu bólu pooperacyjnego, zwykle wymagającego użycia opioidów. U pacjentów otyłych, ze względu na ryzyko powikłań oddechowych w okresie okołooperacyjnym, powinno się stosować opioidy minimalnie wywołujące sedację, jak np. oksykodon.
W tomie 46, numerze 4 czasopisma Anaesthesiology Intensive Therapy (Anestezjologia Intensywna Terapia) ukazały się najnowsze zalecenia postępowania w bólu pooperacyjnym.
W Polsce żyje ok. 200 000 osób wymagających leczenia z powodu bólów nowotworowych, które mogą pojawić się na każdym etapie choroby. Aktualny stan wiedzy medycznej pozwala złagodzić cierpienia pacjenta przez stosowanie analgetyków opioidowych. Jest to grupa leków, która mimo wysokiej skuteczności budzi kontrowersje zarówno u pacjentów jak i u lekarzy.
więcejPacjent ma prawo oczekiwać leczenia bólu od każdego lekarza
Paracetamol przyjmowany stale, w dawkach podzielonych jest zalecanym analgetykiem pierwszego rzutu w ostrych bólach odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa; jednak rekomendacja ta nie jest poparta żadnymi wiarygodnymi dowodami. Naszym celem była ocena wpływu paracetamolu przyjmowanego stale lub na żądanie, w porównaniu do placebo, na skrócenie czasu do ustąpienia dolegliwości bólowych u chorych z ostrymi bólami dolnego odcinka kręgosłupa.